14. Nepoučiteľné ženy v nepoužiteľných vzťahoch

Píše mi Eva: ”S Petrom som sa spoznala ešte počas štúdia na vysokej škole. Bol pekný, slušný, dobre stavaný a mal krásne modré oči. Mal prácu mimo Slovenska a bolo to svojim spôsobom vzrušujúce. Po čase sme začali spolu bývať. V matkinom byte. Nemali sme zlé vzťahy, keďže ja som nekonfliktný typ a skôr sa prispôsobím, akoby som sa mala hádať. Bývame spolu už 5 rokov. Mám prácu a všetko platím na polovicu. Po čase som samozrejme otvorila otázku rodiny. Môj milý sa k tomu ale nejako nemá. Keď som sa pýtala, kedy si ma zoberie, povedal, že nad tým ešte nepremýšľal, ale že niekedy určite áno. Miluje ma, viem to, len sa možno bojí svadby. Alebo si myslite, že ma ťahá za nos? “

Takýchto mailov mi chodí kopa. Zúfalé ženy v zúfalých vzťahoch. Zúfalo zamilované do zúfalcov. Pravda ale je milá Evka a jej podobné, že ste hlúpe. “Ale keď ja ho tak ľúbim”, počúvam dookola. Čo ti šibe?! Rozoberme si tú lásku teda na drobné:

  1. ako dobrá žena sa o neho staráš – varíš, perieš, žehlíš, pečieš jeho obľúbené koláčiky, skladáš ponožky do klbka, pripravíš raňajky. Si proste matka. Ideš s nim na pivo, smeješ sa na historkách zo Spartan race jeho kamošov, počúvaš problémy z roboty. Si proste kamarát. Poskytuješ plnohodnotný sex, rôzne variácie podľa menštruačného kalendára alebo podľa výzvy samca, všetko v sexy spodnom prádle alebo úplne nahá. Si proste sexbomba.
  2. na oplátku zase on je k tebe milý, zoberie ťa do wellnessu, lebo tam majú JEHO obľúbenú saunu a chodia tam pekné baby, už ťa neskrýva pred kamarátmi, rodičia ťa tiež spoznali, keď práve nemá nič na robote idete si zahrať badminton, kúpi ti nejaké to oblečko keď priveľmi mrnčíš.

Toto nie je vôbec nadnesené. Toto je opis tvojho života. Treba si to prečítať ešte raz a snažiť sa na to pozrieť, ako keby to nebol tvoj život, ale inej cudzej osoby. A teraz odpoveď na tvoju otázku: nepožiadal ťa o ruku, lebo si ťa nechce vziať. Necíti, že si žena jeho života a je s tebou len pre nevyhnutný príjem sexu a opatery. Nevidí ťa ako matku svojich detí a preto s tebou nechce mať deti. Hovorí, že ťa miluje, len aby ťa umlčal a bola si ticho, je s tebou, lebo ešte nenašiel za teba lepšiu náhradu a proste len čaká, kedy ju stretne. Ak už stratí poslednú nádej na pravú lásku, potom si ťa zoberie. Keď si už myslí, že je starý na deti a mal by sa oženiť, len aby neostal sám, vtedy si ťa zoberie. Nemá sa pri tebe zle a nechce sa sám starať o seba celý život. Si pre neho ako náhradná matka. Ťažko sa to číta? Len som opísala to čo žiješ slovami chlapa, ktorý by ti to nikdy nepovedal.

Prečo dovolíte, aby ste boli len dočasné riešenie pre chlapa? Muži sú jednoduchí a presne vedia, čo chcú. Majú jasno v tom, koho si chcú zobrať. Ak to nie si ty, tak proste nie si. Niekto iný ale čaká práve na teba. Chce si ťa zobrať do mesiaca a mať s tebou škôlku detí. Robiť ti lievance s našľahanými bielkami, postaviť ti skleník na záhrade, vidieť ťa smiať sa každé ráno a milovať ťa tým najčistejším spôsobom. A ty sa ma pýtaš či to s tebou myslí vážne? A ty to so sebou myslíš vážne???