18. Nevera ma zmenila. K lepšiemu.

Keď si zmyslíte, že idete variť omáčku, nasypete tam všetko čo píšu v recepte, len aby sa podarila. Keď nemáte všetky ingrediencie tak improvizujete ale tiež sa snažíte zachrániť čo sa dá.

Peter bol moja láska. Od prvého okamihu. Nevravím, že sme sa stretli v Tescu pri banánoch, trochu menej romanticky, ale „rýchlovka“ to bola dlhá. Zaľúbili sme sa a začali spolu žiť. Dala by som mu všetko. Svoj život položila na tácke so šunkou a originál syrom Leerdammer. Desať detí by som mu porodila a doma drhla dlážku kefkou na zuby, keby povedal. Kyslík by som mu čistila predtým ako by sa nadýchol. Bola to lásku akú zažijete len raz-dva krát v živote, no s odstupom času priznávam, že som si o prúser koledovala. Boli sme mladí, hlúpi a Peter si rád ešte vyrazil s kamošmi na pivo, alebo na diskotéku. Ja som chodila do práce, aby sme mali z čoho žiť. Nevadilo mi to, veď farár hovoril že „v dobrom aj zlom“.

Jeho kamoš mal narodeniny. Odišiel na chatu na celý víkend, ja som ostala doma. Verila som mu, aký dôvod by mal ma podviesť?! Bola som žena jeho života a plánovali sme rodinu, aspoň tak to hovoril. V nedeľu večer som mu zavolala, aby som mu popriala dobrú noc. Zdvihol mi telefón cudzí muž.„Haló, tu je taxikár.“ ozvalo sa.
„Dobrý, ja volám svojmu priateľovi, prečo máte jeho telefón?“ pýtam sa šokovane. Hlavou mi prebehlo, že sa niekde zabil na motorke a tento chudák ho našiel v kaluži krvi. Srdce mi bilo a v hlave sa striedali všetky hororové scenáre.
„No viezol som ho do mesta a na sedadle mu vypadol mobil“ odpovedal.
Ach Bože, ako mi len odľahlo. „Do mesta? Na akú adresu prosím Vás?“ pýtam sa podozrievavo.
„Na Budovateľskú 32. Kde vám mám doniesť ten telefón pani?“
Budovateľská 32 bola adresa jeho ex. Vedela som to, lebo si tam spolu kúpili byt predtým ako ma spoznal.

Rozmýšľam, či vám mám opísať čo som cítila. Bolesť ako keď vás zabudnú uspať narkózou a doktor začne veselo rezať. Poníženie, ach to poníženie. To bolí asi najviac. Čo ale nasledovalo potom, je pointa príbehu. Niečo, čo neurobí 99% žien, lebo nevie, že toto je to pravé orechové.

Peter prišiel na druhý deň večer domov. Tváril sa ako zvyčajne, usmiaty, dobre naladený, trochu unavený z víkendu ale normálka. Uvarila som mu jeho obľúbenú večeru a vytiahla sexy tričko s výstrihom. Vyzerala som vynikajúco, len srdce rozpílené tupou pílkou na nanočasti. Keď sa dobre najedol, posadila som ho na gauč a povedala:
„Viem, že si spal včera so svojou ex. A podľa tvojho telefónu to už trvá tri roky. “
Bol ticho. Keby vtedy jedol, iste sa zadrhne. Pozeral na mňa s vypleštenými očami a snažil sa v tom malom mozočku pochopiť, odkiaľ to môžem vedieť. Skôr než začal vyvracať moje taxikárske teórie som pokračovala:
„Chcem sa ti ospravedlniť.“
Booooožinku, ten výraz ste mali vidieť. Ako keď vyhráte jackpot, len neviete či v eurách alebo venezuelských bolivaroch.
„Prepáč, že som nebola dobrá priateľka. Asi som sa dobre o teba nestarala, nechápala ťa, možno ani sex nebol so mnou dobrý. Naozaj prepáč,“ dokončila som svoju drámu.
„Zlatko, čo to hovoríš, veď ty si tá najlepšia žena, ja som u Ivany nespal, ja ťa milujem.“ prišla na rad jeho chvíľka poézie.
„Pozri, je to v poriadku. Ivana má niečo, čo ti chýba, asi ju tajne miluješ, ja vám nebudem stáť v ceste,“ išla som si svoje.
Tep sa mu zrýchľoval. Vedel, že je v úzkych. Vedel, že som psychopat a myslím všetko vážne. Vedel, že ma stratil, ale nechcel si to pripustiť. Nemal to byť on, kto vyzerá ako kokot. A vôbec nemal mať on výčitky svedomia.
„Prečo mi to robíš? Veď ja ťa milujem. Ona pre mňa nič neznamená, prosím ver mi,“ začal variť svoju omáčku.
Nebudem hovoriť, že som bola hrdinka. Slzy sa mi vtlačili do očí a srdce ma bolelo na prasknutie. Vedela som ale, že ak mu to odpustím, nebude si ma vážiť. Chlap by neveru totiž žene neodpustil. Naopak ale očakáva, že žena na to do týždňa zabudne.

Pointou je, že som sa nechcela hádať a už vôbec nie robiť scény. Len sebe by som ublížila. Áno, mala som právo sa hnevať, no nemám právo mu stáť v ceste za šťastím. Nechcela som ho presviedčať, že ja som tá pravá koho miluje a všetko spolu urovnáme. Neurovnáme. Vybral si inú a mňa to posunulo ďalej. Ďalej od neho a ďalej od presviedčania sa, že je mojou prácou robiť chlapa šťastného a slúžiť mu ako Popoluška. To, že ma podviedol bola moja výhra ale aj moja chyba. A pamätajte si, keď si máte vybrať medzi dôstojnosťou a vzťahom, vyberte si dôstojnosť.

Moje faninky vždy zaujíma, ako dopadnú moje príbehy. Čo sa teda stalo s Petrom? Jeho ex frajerku som pozvala na kávu. Najprv sa zdráhala, bála sa, že jej urobím lifting tváre. Napokon súhlasila, v pokoji sme si sadli a pokecali o živote. Ja som trochu maniak a rada dostávam ľudí do nepríjemných situácií, hlavne keď si to zaslúžia. Vždy pozerám priamo do očí, ale nikdy nikoho neurážam. Sedím pokojne s úsmevom na tvári, kým sa obeť nezačne potiť. Napokon sme sa dohodli ako ďalej. Bola som veľkorysá a nechala som jej túto opicu. Dnes spolu už nežijú, neprídu si ani na meno. Nasýtil sa.