28. Prosím, len mi nepomáhajte!

V piatok o 16:45 sa stali dve nečakané veci. To, že mi chodí veľa mailov od sklamaných žien či mužov, na to som si už zvykla a rada pokecám. No tento krát to bolo iné. Najprv mi napísal psychológ z Nitry zaujímavú požiadavku. „Milenka, chcel by som Vám pomôcť, cítim, že ma potrebujete.“ Hovorím si, mladý muž, keď mi toto píšeš zjavne sa v piatok  domov neponáhľaš, alebo je niekde chyba. Teší ma, že erudovaní ľudia čítajú môj blog, no aj tak som z fleku odpísala, že „Ďakujem, ale už je neskoro“.„Nikdy nie je neskoro. Potrebujete ma. Ako môžete vo svojich blogoch tvrdiť, že podviesť partnera je v poriadku?“
„Ach, toto bude ťažká debata“, povzdychla som si, ale tak skúsim to chlapcovi nejako vysvetliť.

„Iveta bola starostlivá žena v mladom veku, dobrá jak dozreté talianske víno. Jedného večera, keď bol manžel dlhšie v práci si zmyslela, že mu urobí radosť a napečie mu domáce koláče. Mal rád keď piekla a miloval ju nadovšetko. Ivetka si pustila ľudové pesničky, zamiesila na kysnuté cesto a s radosťou plnila šunkovo-syrové rolky. Tešila sa, spievala si, chcela manžela prekvapiť. Keď prišiel domov okolo deviatej večer, už napečené koláče voňali na celý byt. Manžel vošiel do kuchyne, bez toho, aby sa vyzul, bez toho, aby si všimol prácu oddanej ženy. „S kým si dnes bola?“ opýtal sa jej zúrivo. Iveta poznala ten diabolský pohľad, od strachu nedokázala nič povedať. Schmatol ju za ruku a vliekol do spálne. Zvalil ju na posteľ, roztrhal šaty a nasilu vrazil penis do nej. Oficiálne sa to volá znásilnenie. „Aby si si pamätala, kto je tvoj muž!“ odvrkol a odišiel do kuchyne nažrať sa koláčov.

Tento príbeh je blízky môjmu srdcu, stal sa mojej sestre. So slzami v očiach som mlčky počúvala a chcela zastreliť toho bastarda. Akoby to urobil mne, tak to bolelo. A teraz odpoveď na vašu otázku pán psychológ: keď si v živote prejdete nejakými trápeniami, nevyliečiteľnými chorobami, smrťou detí či rodičov, zradou blízkych a porovnáte to s tým, že si niekto niekde uhne, je to naozaj nič. Podľa mňa je väčším hriechom násilie, zabitie, bitky či neúcta voči osobe. Zhadzovanie, ponižovanie, fyzické či psychické týranie. Nekŕmenie svojich detí, rakovina citov, predaj bieleho mäsa – to sú skutočné hriechy. Že si niekto vrzne kade tade ešte nikoho nezabilo. Nehovorím, že je to morálne, len vysvetľujem, že je to dané. „Nezosmilníš“ je výlučne náboženská záležitosť. Ježiš to ale myslel dobre, lebo nechcel, aby sa medzi sebou všetci trtkali a vraždili navzájom. No milióny rokov to fungovalo bez toho, aby cirkev regulovala naše chute a určovala s kým sa môžeme sexuálne uspokojiť. Zámerne používam slovo uspokojiť, lebo o to nám všetkým ide. A nevravte, že ste výnimka, inak by ste mi nepísali a nechceli ma „liečiť“ vo svojom kresle.

Keď sme už pri náboženstve, zamyslela som sa, ako zaujímavo sa prideľujú váhy jednotlivým hriechom. Kresťanstvo hovorí, že požívanie antikoncepcie je hriech. Tak prečo regulujete chemicky svoje tehotenstvo, keď máte na to plodné a neplodné dni? Odrazu je antikoncepcia v poriadku, lebo ešte nie ste pripravená? Máte nedokončenú školu, málo peňazí, opustil vás chlap alebo nie je ten správny čas? Tak urobíte výnimku a tabletočky vyjmete zo sveta hriechov. Ale frajer si vrznúť nemôže. Lebo to by vás ranilo psychicky. Pošmykne sa, znásilnia vás a idete na potrat. Už to dieťa nie je dar? Tiež to pre vás prestane byť hriech, lebo takto sa to stať nemalo a Boh predsa nemôže rozhodovať o vašej budúcnosti. Stanete sa Bohom vy a šup už ležíte v polospánku rozhodnutá mať svoj osud vo vlastných rukách.

Často píšete, že nevera je morálne dno človeka. A čo rozvod – podľa kresťanov rovnako ťažký hriech ako nevera. Tak prečo sa rozvádzate? Lebo je to nevyhnutné a zaslúžite si byť šťastná? Nedalo sa s ním už vydržať, nemali ste si čo povedať, tak ste to skončili? Za toto vás pánbožko nepochváli. Ukazujete prstom len na neveru, akoby bola jediná tá zlá! Prečo sa nepohoršujete nad rozvedenou susedou, no namiesto toho si s ňou pripíjate červeným na nové začiatky?! Aha, lebo chcete, aby bola šťastná. No neverníka posielate do pekla. Ten nemá právo na šťastie.

Upokojme vášne a zabudnime chvíľu na akékoľvek náboženstvo a verte iba sami v seba. Chcete byť šťastní? Chcete. Chcete milovať a byť milovaní? Chcete. Môže vás niekto zastaviť? Nemal by. Vystaviate si šťastie na nešťastí iného človeka? Stane sa. Nie sme dokonalí. Učíme sa, robíme chyby. Aj neverníka nevera bolí, ale ide za tým, kde ho to ťahá. Z rôznych príčin. Niekedy z hlúposti, niekedy zo slabosti. Časom to však budete vidieť inak. Keď vás prejde zlosť  a nenávisť, pochopíte, že robil len čo musel, aby bol šťastný.