29. Ako prežiť neveru a zostať silný

V živote existuje len zopár vecí, ktoré musíme urobiť. Často si však nahovárame, že nemáme inú možnosť. Namiesto „Musím s tým darebákom žiť, lebo máme spolu deti“ si radšej uvedomte, že je to vaše slobodné rozhodnutie. Ak si poviete, že od neverníka odídete, vyplynú z toho isté dôsledky, no v každom prípade to bude vaša voľba a váš výber. Ak ostanete, nemali by ste mu neveru vyhadzovať na oči, lebo sa môže stať, že ho vašimi výčitkami a nadávkami ešte viac podnietite k tomu, aby to urobil znovu. Vo vašich očiach už klesnúť viac nemôže, tak nebude dlho váhať a pôjde tam, kde sa k nemu správajú aspoň trochu s úctou.

       Oprah Winfrey vyrastala v chudobných podmienkach a v detstve ju niekoľko krát sexuálne zneužili. Ako tínedžerka ušla z domu, v 14tich rokoch otehotnela, no dieťa krátko po narodení zomrelo. Počas strednej školy pracovala v rádiu, neskôr ako hlásateľka televíznych správ odkiaľ ju vyhodili. Nepoddala sa, založila si vlastnú talkshow a kým dovŕšila 32 rokov stal sa z jej programu celonárodný hit. O desať rokov neskôr sa jej majetok odhadol na 340 miliónov dolárov.

Predtým ako Madonna vydala svoj prvý album, z ktorého sa predalo viac než 10 miliónov kópii jej prezident nahrávacej spoločnosti poslal list, v ktorom odmietol spoluprácu so slovami: „Jediné čo tejto nahrávke chýba, je kvalitný materiál“. Nevzdala sa a našla si inú spoločnosť, ktorá odštartovala jej hviezdnu kariéru a onedlho sa stala najúspešnejšou speváčkou na svete. A dodnes je kráľovná.

V roku 1956 chcel Andy Warhol v múzeu moderného umenia vystaviť svoj obraz. Odmietli ho so slovami, že by tak neurobili ani zadarmo. O niekoľko rokov neskôr sa stali jeho obrazy také slávne, že si zarobil na vlastné múzeum. A dnes ho pozná celý svet aj bez facebooku.

Keď som pred 4 mesiacmi začala písať príbehy Milenky, najbližší kamaráti ma vysmiali a hovorili mi, že to čítať nikto nebude. Sama som si pomyslela, že ak budem mať aspoň sto skromných čitateľov, budem rada. Po troch mesiacoch sa ukázalo, že Milenku číta 50 tisíc ľudí. A ako by mamičky povedali, „stále rastieme“.

Všetky tieto príbehy majú spoločné jedno. Ani jeden zo spomenutých umelcov (rada sa pridám do tejto kategórie) nedovolil, aby jeho smerovanie definoval niekto iný. Názor jednotlivca nemôže spochybniť, či máte vystupovať v televízii, fotiť nahé fotky, písať články o šalátoch alebo či máte ísť na plastiku pŕs, lebo sa vášmu ex páčia déčka. Ak to dovolíte, pravdepodobne nikdy nedosiahnete čo chcete a nikdy nebudete nominovaný na najsilnejšieho človeka na svete. To by až tak nevadilo, ale to, že z vás bude nula, to trochu vadí nie?

Takmer každý človek, ktorý to niekam dotiahol, má za sebou odmietnutie, potupu, sklamanie či neveru. A je jedno v akej sfére, rodinnej či profesijnej. Krátky príbeh Roba (40): „Róbert mal významnú funkciu v stavebnej firme a dobre našliapnuté na povýšenie. Vo štvrtok sa konal kongres, na ktorom mal prezentovať spoločnosť ako aj ciele do budúcnosti. Aby sa ušetril čas, Róbert sa ponúkol, že vezme cestou do svojho auta aj riaditeľku spoločnosti a člena predstavenstva firmy. Pridala sa aj kolegyňa z HR. Všetci si to mierili v rannej špičke do luxusného hotela, keď zrazu Róbertovi zavolala manželka: „Ahoj, skoro si odišiel, zabudla som ti povedať, že Anička má dnes hudobnú, nezabudni ju tam poobede odviesť“. Telefón mal napojený na bluetooth auta a z reproduktorov bolo všetko nahlas počuť, v tej rýchlosti to nemal šancu ani vypnúť a tiež sa chcel trochu hecnúť pred sympatickou riaditeľkou, že je starostlivý otec. „Neboj sa, nezabudnem“, odpovedal Róbert pokojne, aj keď to medzi nimi už dávno škrípalo a namiesto lásky ostali len škriepky a podrážanie kolien. „Okej, spolieham sa, nezabudni. Ja dnes budem dlhšie. A inak, čo si jedol včera? Našla som tvoje slipy strašne osraté, bolo ti zle?“

Moment, v ktorom sa ticho dalo krájať. Toto by určite nemala počuť vaša šéfová. Myslíte, že dal Róbert výpoveď? Ani náhodou. Preniesol sa cez túto hanbu a ako dobrého zamestnanca som ho nakoniec povýšila.

Nepoznám človeka, ktorý by sám niekoho nepodviedol. Ak ste to Vy, napíšte mi. Do päť minút vás presvedčím, že ste slabý jak popradský čaj a podľahnete ako opička. Je to dané. Čo ale nie je dané, je to, ako skončíte. Či sa budete umárať v slzách a ľutovať sa, alebo sa postavíte k problému čelom. Sebaľútosťou získavate čas na to, aby ste sa nemuseli pohnúť vpred. Potrebujete pozornosť a tak vyrozprávate všetkým svoj príbeh podvedeného chudáka v nádeji, že si vyslúžite súcitné slová, ktoré zahrejú a ľudia sa k vám pohrnú. Nepohrnú. Dokonca sebaľútosť ponúka priestor na zbavenie sa akejkoľvek zodpovednosti alebo povinnosti riešiť vzniknutú situáciu. Podviedla vás partnerka, nech si to teda pekne „žehlí u mňa sama“! Každý deň jedna fajka, mišelinská večera a šúchaj nohami, keď rozprávam moja. Takto to ale nefunguje vážení, na každé tango treba dvoch. Ale áno, fajka by bola fajn 😀

Počuli ste tie kecy, že komunikácia je najdôležitejšia? Trt makový! Ja hovorím, že rozprávať sa nestačí. Môžete vy komunikovať koľko chcete, ak na druhej strane ani obraz ani zvuk. Kľúčom je totiž POROZUMENIE. Lebo kľudne môžete človeku aj vypi*ovať, ak tomu rozumie, odškrtnuté. S niekým musíte zase pomaly jak s autistom. Ale vždy sa pýtajte či rozumel. Čo sa naučil. Čo chápe a nechápe. Kam chce s vami smerovať a čo preto urobiť. Doprajte neverníkovi čas nech si odpustí svoj opičí pud. Lebo vy ste nič zlé neurobili, to ona musí žiť so svojim svedomím. Pozerať sa na vás denne ako zničila čo ste roky budovali. Báť sa, či neurobíte to isté vy a či nebude trpieť. Nie, vy nie ste obeť. To ona je. Vy ste ten, ktorý si vybral morálku a môže chodiť vzpriamene ako Cézar. Otočte svoju rolu podvedeného vo svoj prospech a chcite tomu neboriadku pomôcť. Tak pomôžete sebe.

Tam kde je láska, je i bolesť. Toto nezmeníte. Nemôžte čakať, že vyšliapete na Kriváň bez jediného otlaku. Nemôžete sa stať milionárom kým aspoň tri krát neskrachujete. Bolesť je to, čo nás učí byť lepšími a silnejšími. Vytrvať to, pričom sa mnohí rozmaznanci rozplačú. Buďte vďačný za lekciu života. Buďte vďačný, že sa učíte byť veľkým človekom. Či už s neverníkom ostanete alebo nie. Vy musíte vedieť, ako sa pri nej cítite. Nemyslite na lásku, myslite na šťastie. Na ten pocit keď ste vedľa neho. Chce sa vám zvracať alebo cítite pokoj? Alebo si fakt  myslíte, že ten ďalší bude lepší? Že nepodľahne jednej minúte šťastia a nevrzne si so šéfom na služobke? Teším sa na ten rozprávkový príbeh…